COP 26: Gelişmeleri / 7. Gün

Zirvenin 7. Gününde Eylemler Öne Çıktı 

COP26 zirvesi bir haftayı geride bırakırken Cuma günü yapılan eylemlerin ardından hafta sonu da Küresel İklim İçin Adalet Günü`nde Türkiye ve dünyanın farklı şehirlerinde `İklim Adaleti` talebi için eylemler yapıldı.  

Glasgow`daki eylemlere binlerce kişi dahil olurken diğer dünya şehirlerindeki eylemcilerle birlikte bu yürüyüşlere milyonlarca kişinin katılmış olduğu tahmin ediliyor.  

COP26 Türkiye Koalisyonu`nun organize ettiği eylemler, İstanbul, İzmir, Adana, Aydın, Balıkesir,Bursa, Çanakkale, Muğla şehirlerinde gerçekleşirken eylemcilerin en çok dile getirdiği şey ise 30 yıldır iklim krizi ile mücadelede aynı ezberi dinlediklerini ve aksiyon alınmadığı idi.  

Koalisyonun yaptığı açıklamada öneri ve taleplerini sıraladığı “Tutum Belgesi”; ekoloji hakları sözleşmesinin imzalanması, yerel mücadelenin desteklenmesi, suyun ticaretleştirilmesi projelerine karşı çıkılması, iklim krizinden en cok etkilenen kadınların, yaşlıların ve çocukların desteklenmesi, temel hak ve ihtiyaçların dile getirildiği bir mücadele hattının kurulması gibi konuları içeriyor. 

Zirvenin bugünku konusu ormansızlastırma, gıda güvencesi, tarım idi. Aktivistlerin söz hakkı aldığı etkinliklerde yerel halkların toprağı geleneksel yöntemler aracılığıyla işlediği, koruduğu, üretim yaptığı ve bu yöntemle endüstriyel tarımın neden olduğu karbon miktarına kıyasla sadece 3`te 1`ini oluşturduğunu ilettiler.  

Norveç İklim ve Çevre Bakanı, “ormansızlaştırma sorununun üstesinden gelmek için şu anda itici bir güç oluşturmamız mümkün ancak sorumluluklar çok büyük, bu nedenle herkese iş düşüyor” dedi.  

Ayrica, Sabrina Elba, İdris Elba gibi ünlülerin Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi olarak katıldığı toplantıda zengin olmayan ülkelerde yaşanan gıda sorunu, gıdanın eşit şekilde paylaşımı ve iklim krizinden kaynaklanan temel ihtiyac yoksunluğu konularına değinilip, gazetecilerin soruları cevaplandı. 

Zirve bir kez daha gösteriyor ki; iklim kriziyle mücadelede yerel ve küresel bir şekilde organize olup, büyük bir katilim ve sorumluluk alınarak, yukarıdan aşağıya değil kurulacak yatay sistemler aracılığıyla hareket edilmesi hedefe ulaşmann kaçınılmaz gerekliliğidir.  

ESG Turkey Danışmanlık
Canan SOYLU / Danışman